ana sayfa > Genel > Kanal D

Kanal D

Pazar, 01 Eyl 2013

SPONSOR BAĞLANTILAR

Fatih dizisinin yayınlanacağı Kanal D hakkında sizlerle bir kaç bilgi paylaşmak istedim. Kanal D, Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Doğan Holding’in Türkiye’de yayın yapan ulusal televizyon kanallarından biridir. Tüm Türkiye’ye yayın yapan ulusal kanal, genelde dizi filmleriyle ön plana çıkmıştır ve 84 yerli ve 13 yabancı dizi ile, 93 yerli ve 9 yabancı dizi yayınlamış Show TV’den sonra en çok sayıda televizyon dizisi yayınlamış Türk televizyon kanalıdır. 2009 yılı itibarıyle Türkiye’de en çok izlenen kanal ünvanını elde etmiştir. Kanalın spor müdürü İlker Yasin’dir.

Ayhan Şahenk ve Aydın Doğan tarafından ortak kurulmuştur. 16 Eylül 1993′te test yayınına ve 19 Aralık 1993′te başlayan kanal sırasıyla Star TV, Teleon TV, Show TV, Kanal 6, HBB, TGRT, atv ve Cine5′ten sonra Türkiye’nin sekizinci özel televizyon kanalı olmuştur. Kanalın hisseleri 17 Ekim 1994 tarihinde Aydın Doğan’a emanet verildi ve kanalın logosu değişerek bugünkü hâlini almıştır. 2004 yılında, analog yayının yanı sıra sayısal yayın yapmaya da başlamıştır. Diğer tüm Avrupa ülkelerine Türkçe yayın yapan Almanya merkezli Euro D kanalın Türkiye dışındaki şubesidir. Kanal D, ayrıca Türkiye’de yüksek çözünürlükle (HD) yayın yapan ilk ulusal televizyon kanalı olan Kanal D HD’yi yayına sokmuştur. Kanal D’de yayınlanan birçok program, bu kanaldan yüksek çözünürlükle izlenebilmektedir. 5 Eylül 2005′ten beri Kanal D Ana Haber Bülteni’ni hafta içi Mehmet Ali Birand sunmuştur. 17 Ocak 2013′ten beri Kanal D Ana Haber Bülteni’ni hafta içi Serdar Cebe, hafta sonu ise Gözde Atasoy sunmaktadır. Spor Gündemi’ni Hafta İçi Emre Tilev, Hafta sonu ise Gökhan Telkenar sunmaktadır. 32. Gün programını her Perşembe gecesi Mehmet Ali Birand sunmuştur. Sihirli Annem, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Kuzey Güney,İntikam , Kavak Yelleri, Aşk-ı Memnu ,Hanımın Çiftliği,Öyle Bir Geçer Zaman ki gibi Kanal D’nin en çok beğenilen dizileri arasında yer almıştır. Kanal D 2005 yılından itibaren her yıl Türkiye’nin en çok izlenilen kanalı durumundadır.[kaynak belirtilmeli]

Kanal, 21 Nisan 2011′de logosunu üç boyutlu yapmış ve logonun ortasındaki daire dönen bir küre olmuştur. Mayıs 2013′ten itibaren Kanal D dizileri engelsiz.kanald.com.tr adresinde görme engellier için sesli betimleniyor, işitme engellier için işaret dili ile anlatılıyor. Ayrıca altyazılarla destekleniyor. Bu sayede Aramızda engel yok! sloganı bu siteyi açan Kanal D bir ilki gerçekleştirdi.

Kanal, 1 Temmuz 2013′te 16:9 geniş ekran yayına geçmiştir.


SPONSOR BAĞLANTILAR

Genel , , , , ,

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok